| LEGO Education Kaynaklar

Evde STEAM - STEAM Evde

Okul Öncesi

  Mr. Bear ve Merdivenler - Mr. Bear tekerlekli sandalyesinde merdivenlerden yukarı nasıl çıkacağını düşünüyor. Senin bir fikrin var mı? Tekerlekli sandalye ile bir binaya nasıl erişim sağlandığını gördün mü daha önce? Belki de hiç görmediğin bir şey tasarlayacak sihirli ellerin, haydi başla! :)
  Tıklayın

  Su Üzerinde Hareket - Çocuk gözünden bir denize dalıp gittiğimizde en çok merak ettiğimiz şeylerin başında, suyun üzerinde batmadan süzülen dev gemilerin bunu nasıl başardıklarını düşünmek gelir. Yoksa bu denizin mi başarısı... Oyunun arkasındaki bilimi deneyimleyerek keşfetmek için güzel bir fırsat!
  Tıklayın

  İşlevsel Bileşenler - Parçadan Bütüne Gittim - Bir Makine İnşa Ettim - Bedenimizde neler hareket edebilir? Ne çok şey buldunuz! Peki ya odanızda neler hareket eder? Peki ya evin dışında neler hareket eder? Peki ya hayatımızı kolaylaştıran bir makinenin neleri hareket eder? Haydi, hareketli parçaları olan bir makine tasarla! Kimlerin hayatını kolaylaştırsın bu makine?
  Tıklayın

  Performans Sanatları - Sahne Kimin? - En çok izlemekten hoşlandığın performans sanatı hangisi? Bir kukla gösterisi mi, yoksa bir dans resitali mi? Bir jimnastik gösterisi mi, yoksa bir müzik konseri mi? Haylindeki performans için bir sahne kurmaya var mısın?
  Tıklayın

  Dişliler - Etrafımızda neler döner, dön bak dünyaya! Her fikrini resmet/yaz kağıda! Dişliler vardır, acaba dişleri var mıdır... Diğer parçaları döndürme hususunda marifetleri var mıdır... Haydi dişlileri keşfet!
  Tıklayın  İlkokul

  Keşif Aracı - Bilim insanları ve mühendisler her zaman uzak yerleri araştırmak ve yeni keşifler yapmak için zorluklarla savaşır. Bu yolculukta başarılı olabilmek adına, yeni yerleri görebilmelerine ve veri toplamalarına yardımcı olan uzay araçları, uydular ve robotlar tasarladılar. Birçok kez başarılı olurken birçok kez de başarısız oldular. Başarısızlığın daha fazla öğrenmek için bir fırsat olduğunu unutmayın. Bir bilim insanı gibi düşünmeye başlamak için keşif aracınızı inşa edin.

  Tıklayın

  Çekme - İnsanlar çok uzun süredir cisimleri hareket ettirmeye çalışmaktadır. Eski uygarlıklardan modern çağa kadar nesneleri çekmek ve itmek için çeşitli aletler kullanılmıştır. Siz de kendi robotunuzu inşa edip ağır nesneleri hareket ettirmek için robotunuzdan yardım alabilirsiniz.
  Tıklayın

  Su Baskınlarını Önleme - İnsanlar yüzyıllar boyu yaşadıkları alanları su baskınlarından korumak için yöntemler geliştirdiler. Mevsim değişikliği, yağışların fazla olması önüne geçemeyeceğimiz problemleri ortaya çıkartabilir. Suyu doğru şekilde yönlendirmek, ihtiyacımız olanı depolamak, su baskınlarını önlemek için yardımınız gerekli. Hadi bir robot yapalım.
  Tıklayın

  Bir Ses Makinesi Yapın - Gözlerinizi kapatın ve dinleyin. Sesler her yerde! Bazı sesleri tanıyabiliyor musunuz? Bu sesler nereden geliyor? Sesler doğadan, hayvanlardan, nesnelerden ve makinelerden gelebilir. Sesler ritim ve müzik oluşturabilir. Sesler sizi uyandırabilir, uyarabilir ya da eğlendirebilir. Sesler bazen sadece gürültüdür. Hadi şimdi siz de kendi ses makinenizi yapın.
  Tıklayın

  Dans Eden Bir Robot Yapın - Dans etmek çok eğlencelidir. Dans bazen müziğin ritmine göre özgürce hareket etmek olabilirken, bazen ise salon dansı, tap dansı, break dans, bale ve modern dans gibi figürlere bağlı da olabilir Dans etmek kişiliğinizi ve nasıl hissettiğinizi ifade etmenize yardımcı olur. Bazı dans türleri kodlar gibidir ve aşamalar dizisinden oluşabilir. Bu kodları hayata geçirmek için dans eden bir robot yapmaya ne dersiniz?
  Tıklayın

  Ortaokul

  5 Tekrar - Kaç mekik çekebilirsin? Bazen bir arkadaşın senin yerine kaç tane mekik çektiğini sayabilir, çünkü tek başına ter dökerken bunu takip etmek zorlaşır. Tekrar tekrar yaptığın hareketleri saymak için bir robot yapalım!
  Tıklayın

  Yağmurlu Mu Güneşli Mi? - Bu hafta kaç gün yağmur yağacak ya da hava kaç gün güneşli olacak? Size bunun cevabını verecek bir robot yapalım! Kim hava durumu haberlerini izleyerek vakit kaybetmek ister ki?
  Tıklayın

  Zıpzıp Çekirgeler Yarışıyor - En hızlı çekirgeyi kim yapabilir? Çekirgenin bacak prototiplerini yaparken yeteneklerini konuştur ve diğer gruplara karşı yarışmaya hazır ol!
  Tıklayın

  Süper Temizlik - Aletlerini hazırla! Dünyayı çevreyi kirletenlerden kurtarmak senin elinde. Farklı kavrayıcı tasarımlarını test et ve çevremizi temizlemeye yardım et.
  Tıklayın

  Arızalı - Bu hiç komik değil! Dağıtım araban çıldırdı... Önüne gelene çarpıyor ve paketleri dağıtmıyor. Bu arabayı tamir etmenin zamanı geldi de geçiyor. Zorlu bir göreve var mısın?
  Tıklayın

  Lise

  Bir Nesneyi Hareket Ettirin - Yaşadığımız çevreyi gözlemleyelim. Farklı şekil ve boyutlardaki birçok atık malzeme ile dolu olduğunu fark etmemiz çok uzun sürmeyecek. Eminiz kimse onları kasten oraya bırakmamıştır ama şöyle köşe bucak bir temizlik de hiç fena olmazdı. Etrafımızda bulunan farklı şekil ve boyutlardaki nesneleri toplayacak bir robot inşa etmeye hazır mısın? Peki, en çok kim toplayacak acaba? Haydi başlayalım.
  Tıklayın

  Çizgide Dur - Masamın bir kenarında kırmızı renkli bir çizgi var. Robotumun masadaki nesneleri toplamasını ve bu kırmızı çizginin ardına taşımasını istiyorum. Bu yüzden robotum için masada bir başlangıç noktası da belirledim. Haydi bana yardım et. Robotumuz masadaki tüm nesneleri kırmızı çizginin ötesine taşısın ve böylece yemek için bize bol bol yer kalsın. Aklıma şu soru takıldı: Ya çizgi kırmızı renk olmasaydı da mesela gri renk olsaydı ne yapardık?
  Tıklayın

  Çizgiyi Takip Et - Sürücüsüz arabalar yakın bir gelecekte yollarda olacak. Bu arabalar yoldan çıkmamayı başararak yolu nasıl takip ediyorlar? Haydi sen de elektrik bandı ile yerde bir daire şekli oluştur ve robotunun bu parkurdaki çizgiyi takip etmesini sağla. Amacın; tıpkı sürücüsüz arabaların yoldan çıkmadan gitmesi gibi robotunun da siyah çizgiden hiç ayrılmadan onu sürekli takip etmesi.
  Tıklayın

  Ses Makinesi - Hey, hayranı olduğun futbol takımının bu akşam maçı var. Arkadaşlarınla birlikte izleyeceğin bu maçta coşkunu en iyi şekilde ifade edecek bir ses makinesi yapmaya var mısın? İşe; robotunun, en güzel sesleri etrafındaki hangi nesnelere vurduğunda çıkardığını keşfederek başlayabilirsin. Haydi. Maça çok az kaldı ve arkadaşların gelmek üzere…
  Tıklayın

  Güvenlik Cihazı - Çok sevimli ama bir o kadar da şakacı bir kardeşim var. Eşyalarımı saklamaya bayılıyor. Favorisi ise en sevdiğim kalem kutum. Sevgili kardeşim kalem kutumu almaya çalıştığında beni sesli olarak uyaracak bir güvenlik cihazı yapmama yardım eder misin? İşe yararsa belki de evlerimizi daha güvenli hale getirecek bir sisteme bile dönüştürebiliriz bunu.
  Tıklayın

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
 • (Yayınlanmayacak)