| LEGO Education Kaynaklar

Scratch'te Stüdyo Kullanımı

Uzaktan eğitim sürecinde en çok özlediğimiz şey çalışmalarımızın en keyifli kısmı olan birlikte, takım halinde üretim yapmak. 
Çocuklarımızın bu deneyimden uzak kalmaması için çevrimiçi çalışmaları yaparken birlikte çalışabileceğimiz, etkileşimde olabileceğiniz ortamlar araştıyoruz. En çok kullandığımız Kodlama uygulaması olan Scratch'te bulunan Stüdyo özelliğini kullanarak böyle çalışmalar yürütebileceğinizi biliyor musunuz? 

Bilgilendirme dokümanına ulaşmak için tıklayınız

| LEGO Education Kaynaklar

Hibrit Öğrenme

Hibrit Öğrenme yani türkçesiyle "Karma öğrenme" nedir? 

Karma öğrenme, yüz yüze dersler ile yüz yüze derslerden önce ve sonra sınıf dışında gerçekleşen eş zamanlı olmayan öğrenmeyi birleştirir. Bu öğretim modeli, farklılaştırılmış ders anlatımı ve hızla derslerin yapılmasında esneklik sağlar. Her dersin uygulamalı kısmının yüz yüze olmasını sağlayarak erişim eşitliğini destekler.

LEGO Education derslerini yüz yüze yaparken kullandığınız 5E öğretim modeli (İlgi Uyandır, Keşfet, Açıkla, Derinleştir, Değerlendir) karma eğitimde nasıl gerçekleşebilir? Bu modelin bazı aşamaları en iyi yüz yüze ortamda çalışırken bazıları eş zamanlı olmadan karma öğrenme ortamında da kolayca uygulanabilir. LEGO® ders planları, 5E modelini uygulayarak karma öğrenme formatına hızla geçmeyi kolaylaştırır.

Bu konuda LEGO Education tarafından hazırlanmış LEGO® Education ile Karma Öğrenme dokümanını incelemek için tıklayınız

| LEGO Education Kaynaklar

Nitelikli Oyun Oyna!

Oyun; gerçek dünyayı, hayali oyunları ve dijital deneyimleri tek bir yerde toplayan dinamik, örtüşen, pürüzsüz bir deneyim olarak yeniden hayal edilmiştir.

Oyun, kendisinin ödülüdür. Bizi iyi hissettirdiği için oyun oynarız. Oyun oynama dürtüsü dünyayı ve onun içindeki yerimizi anlamlandırmamız için doğanın bize yardım ediş biçimidir. Oyun ile zihinlerimizin nasıl öğrendiğini, vücudumuzun nasıl çalıştığını öğreniriz ve başkalarının nasıl düşündüğünü ve hissettiğini keşfederiz. Oyun sayesinde ait olmanın, sevilmenin ve mutluluğu hissetmenin ne anlama geldiğini anlarız.

Çocuğun oyun oynaması ve aile olarak oyun oynamak sadece çok eğlenceli olmakla kalmaz; bu çocuğun özgüven, iletişim, yaratıcılık ve eleştirel düşünme gibi temel hayat becerilerini kazanma kabiliyeti için vazgeçilmezdir.

Yukarıda birkaç giriş cümlesi yer alan LEGO® Nitelikli Oyun Oyna (Play Well) Raporu 2018, ilk defa bağımsız araştırma kurumu Edelman Intelligence tarafından oluşturulmuştur. Araştırma, 2018 Şubat ve Mart aylarında dokuz ülkede (Çin, Danimarka, Fransa, Almanya, Rusya, Suudi Arabistan, Meksika, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri) yürütülen ve buralarda takınılan tutum ve davranışlara ilişkin kültürlerarası bir incelemedir.

LEGO® Nitelikli Oyun Oyna (Play Well) Raporu 2018 türkçe dosyasına erişim için tıklayınız


| LEGO Education Kaynaklar

6 Tuğla

Altı adet LEGO tuğlası kullanarak kaç değişik model yapabileceğinizi tahmin edebilir misiniz? 


Eğer yanıtınız hazırsa videomuzu izleyerek sonucu kontrol edebilirsiniz. Bakalım doğru yanıtı bulabildiniz mi?

| LEGO Education Kaynaklar

Öğrenmede Özgüven Araştırması

The Harris Poll- Öğrenmede Özgüven Araştırması, 6 - 28 Şubat 2019 tarihleri arasında 5,002 öğrenci, 5,001 veli ve 1,152 öğretmen arasında, LEGO®️ Education adına Harris Poll tarafından dünya çapında gerçekleştirilmiştir. 

Özgüven eksikliği, öğrencilerde öğrenmeyi engellemektedir. Özgüven oluşturmak ve öğrencileri geleceğe hazırlayan eğitim çıktılarını geliştirmek için uygulamalı öğrenmeye ihtiyacımız var. 

Araştırmanın tamamına erişmek için tıklayınız.

The Harris Poll- Öğrenmede Özgüven Araştırması