| LEGO® Education DUPLO®

Çuffff Çuffff! Kodlama Treni Kalkışa Hazır!

Çuffff Çuffff! Kodlama Treni Kalkışa Hazır! Peki ya siz Kodlama Treni'ne hazır mısınız? İsmi sizi ürkütmesin, son derece eğlenceli bir set! Algoritmik düşünme becerilerinin gelişimine katkı sağlayan, birkaç örnek etkinliğin öğretmene rehberlik ettiği, akabinde öğretmenin kendi yaratıcılığı doğrultusunda özgün içeriklerini geliştirebildiği bir set! 

Bu seti kullanma sürecinde size önereceğimiz en önemli şey, treni ve rayları sürecin, hikayenin akışı olarak düşünmeniz... Yani akıp giden bir hikayeyi anlatıyor aslında raylar, tren de o akışın baş kahramanı... Ama her hikayede rolü bir tren olmak durumunda değil... Belki bir hikayenin uçağı olabilir... Belki annesi... Belki ailesi... Belki dinozorları... Belki bilim insanları... Belki de bir eşyası... Bu seti sadece rayların üzerinde giden bir tren ve uğradığı duraklar olarak hayal edersek çerçevemizi son derece daraltmış oluruz. 

Kodlama Treni eşliğinde yapılabilecek en keyifli etkinliklerin başında yarım kalmış bir hikayeyinin devamını LEGO tuğlalarıyla inşa ederek tamamlamak geliyor. Hikayenin algoritmasını oluşturmak ve aksiyon tuğlaları, yani setin içindeki renkli çubuklarla kodlama yapmak... 

Gelin Kodlama Treni kutusunun içine neler var, şöyle bir göz gezdirelim. 234 LEGO® DUPLO® tuğladan oluşan sette 1 ışıklı ve sesli, motorlu, renk sensörlü İttir – Bırak Tren, 5 renk kodlu aksiyon tuğlası, 2 tren yolu makası, geçitler, duraklar ve 5 trafik levhasını da içeren 3,8 metre oyuncak tren raylarının yanı sıra Küçük Çocukların Eğitimi Ulusal Birliği’nin (NAEYC), 21. Yüzyıl Erken Öğrenme Çerçevesi’nin (P21) ve Head Start Okul Öncesi Sonuçları Çerçevesi’nin ilkelerine dayalı olarak geliştirilmiş bir Öğretmen Rehberi bulunmaktadır. Ayrıca başlangıç aktiviteleri ve ilham verici kartlar içerir. 

Kodlama Treni tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız

| LEGO® Education DUPLO®

LEGO® DUPLO® tuğlaları ne kadar sağlam?

LEGO® DUPLO® tuğlaları üzerinde yapılan fiziksel ve kimyasal testlerden birinde, bir çocuğun ağzına benzeyen ve 22,5 kg basınç ile oyuncağı ısırmasını taklit eden bir alet kullanılmıştır. Kamyondaki römork kancası gibi potansiyel zayıf noktalara odaklanılmıştır. Bu test oyun sırasında hiçbir parçanın kırılmayacağından emin olmak için yapılmıştır.

| LEGO® Education DUPLO®

Neden 4 ya da 5 değil de 6 tuğla?

Bir çocuğun görüş açısı, ortalama olarak yan yana yatay olarak dizilmiş dört tuğla genişliğindedir.
A4 kağıt ölçüsüne çok benzer... Çocuk bu açının dışına çıktığında, yani her iki tarafa birer tuğla daha eklediğinde iki elini de kullanmaya başlayabilir. Bu, bilateral koordinasyon becerisinin gelişimi için oldukça önemlidir. Bilateral koordinasyon, vücudun her iki tarafını da, rahatlıkla, eşzamanlı ve koordineli olarak kullanabilme becerisidir. "Crossing the midline" yani vücudumuzu dikey olarak ortadan ikiye bölen hayali çizgi, bilateral koordinasyona bağlıdır. “Crossing the midline”, vücudun bir tarafında ki göz, el veya ayağa ait alanda diğer taraftaki göz, el veya ayağın kullanımıdır. Orta çizgiyi geçme yeteneği, hem fiziksel düzeyde hem de beyin düzeyinde önemlidir. Beyin seviyesinde, beynin sol ve sağ taraflarının birlikte iyi iletişim kurduğunu gösterir.

| LEGO® Education DUPLO®

STEAM Park'ı yakın markaja alırsak...

Bu çözümde en çok ilgi çeken şey çocuğun ilkokul seviyesinde tanışacağı birçok kavram ile erken çocukluk yıllarında oyun yolu ile tanışması... Mesela inşa ettiği rampadan farklı dokularda ve şekillerde cisimler yuvarlarken sürtünme kuvvetini, yerçekimi kuvvetini keşfetmesi, hedefteki nesneyi vurma sürecinde açılarla tanışması, LEGO tekneleri yüzdürürken suyun kaldırma kuvvetini, dişli çarklar eşliğinde hareketi ve dişli çark mekanizmalarını keşfetmesi vb. Öğretmen Rehberi'nin içinde yer alan, çocuklara yönelik hazırlanmış çalışma sayfaları da bir hayli merak uyandırıyor... :)